Сайт учителя математики Євтух Т.А.
Головна » Файли » Батьківські університети » Школярам

Біле життя
20.01.2013, 04:19
| 08.01.2013


Воно ніколи не буде старомодним у дитячому харчуванні!

Деякі «здорові» теми топчуться й переминаються постійно, а ось істина часто залишається за бортом дискусій. Сьогодні саме таку тему ми й обрали. Отже, на рингу – аргументи «за» і «проти»: чи потрібно загодовувати наших дітей молоком і молочними продуктами? Ну, не надто дітлахи радіють кефірчикові чи молочній каші – невже не можна обійтися без цієї білої нудьги? Ну, хай там перший рік життя на грудному вигодовуванні – і, як кажуть італійці, баста! А решту корисностей потім діти добирають з інших продуктів. Ми вам наведемо факти, а ви робіть висновки самі.

 

Те, що дається від імені самої природи, – вже апріорі корисне. Скажімо, продукти. Зокрема – молоко. І найперше – для дітей! Знайдено чимало стародавніх трактатів, у яких мудрі люди наводили багато прикладів, котрі демонструють, що молоко не просто запобігало недугам, а й навіть використовувалось для… лікування багатьох хвороб. Цілителі стверджували, що дітям треба пити його для кращого духовного й фізичного розвитку, а дорослим – для зміцнення духу і тіла.

ПО МІКРОБАХ – ПЛІ!

Сьогодні користь молока доведено не лише щоденним прикладом споживачів, а й наукою. Ні в якому іншому продукті нема такої різноманітності корисних складників, як у цьому: вітаміни, ферменти, молочний жир, білки, молочний цукор, мінеральні речовини.

– Усі біологічні складові, що містяться в молоці, добре засвою­ються організмом, – каже практикуючий дієтолог Анатолій Копівський. – Більше того, в ньому знайшли ті білки, які не виробляються нашою «фабрикою» – організмом. А такі білкові субстанції, як глобулін і альбумін ще й мають властивості антибіотиків. Це означає, що молоко може виганяти з організму інфекцію.

Та згадайте самі! Коли хворіють наші наймолодші, найперше, за що ми хапаємося, аби напоїти дитину – це тепле молоко. Ви шукали якусь доказову базу у книжкових та інтернет-джерелах? Ні! Цей безвідмовний антизастудний метод прийшов до нас від бабусі, а до неї – від її прабабусі. На відміну від антибіотиків, до молока мікроорганізми все ніяк не подужають виробити нечутливість – кишка тонка! Бактерицидні властивості цього продукту обумовлені наявністю в ньому ферментів із бактеріє­вбивчими властивостями (лізоцим, пероксидаза) й імуноглобулінів – основних «солдатів» імунної відповіді. А якщо врахувати, що дитину порівняно з дорослим не варто поспішати загодовувати антибіотиками, то антиінфекційні властивості молока – ну дуже доречні.

ВІД ЖИРІВ ДО ВІТАМІНІВ

– Для дітей надзвичайно корисним є жир коров’ячого молока – він бере участь у побудові клітин, – продовжує лікар. – До його складу входять жирні й полінасичені кислоти, а саме ці елементи необхідні для розвитку нервової системи. Засвоюється організмом молочний жир дуже добре. А тому молоко – це просто знахідка, аби без клопотів ростити дітей у прямому й переносному розумінні.

Дитина – це маленька, але складна фабрика з багатьма «цехами». Одним із таких «цехів» є кишечник, а в ньому живуть «робочі» – корисна мікрофлора. Так ось, аби вона росла собі, розвивалась і нікуди не тікала, для цього потрібна така елементарщина, як молочний цукор (інша назва – лактоза). Далі можна не продовжувати, ви самі вже здогадалися, що він «родом» з молока. Також лактоза допомагає краще засвоюватися кальцію, що відіграє величезну роль у розвитку й зміцненні кісток і зубчиків. А ще – в активації в дитячому організмі гормонів і безлічі ферментів.

Вітаміни! Аякже, є в нашому сьогоднішньому предметі обговорення. Зі слів нашого консультанта, молоко забезпечує потребу організму дитини (та й дорослого також) у жиророзчинних вітамінах на 20 – 30 відсотків, у вітамінах B2 і B6 – на 70 %, В12 – майже на 100.

Молоко має молодших братів і сестер – класичний пухкенький сир, тверді сири всіх «відтінків» і «мастей». Ми ще якось поговоримо з вами окремо про користь кисломолочних продуктів. Сьогодні згадаємо про основні їхні корисні властивості: вони підтримують справну роботу кишечника, підвищують імунітет, налагоджують порушений обмін речовин. Бачите, скільки всього? Ось вам і скромний продукт – молоко!

ДОРОСЛІ, ПРИДУМАЙТЕ ЦИСТЕРНУ ДЛЯ ДІТЕЙ

Ми тут таких дифірамбів наспівали цьому продуктові… Невже в нього нема «мінусів»?

– Є. Але вони швидше по­в’я­зані не безпосередньо з молоком, а з обставинами, як і де воно «створювалося», – стверджує Анатолій Олександрович.

Іншими словами, користь склянки, тарілочки, ложечки молочних продуктів для здоров’я не підлягає сумніву лише тоді, якщо маєте власну корову, молоко якої надходить з вимені одразу на стіл.

Ви тепер голосно смієтесь, читаючи газетну шпальту: не кожна сільська родина має корову, не кажучи про те, що ця годувальниця сім’ї аж ніяк не пристосована до життя на асфальтових просторах міста. Все правильно, переважна більшість людей купує молокопродукти в магазинах, куди ті надходять після чисельних маніпуляцій виробників. Найперше – який молочний продукт ви не купили б, у ньому незримо будуть такі недоречні в їжі субстанції, як антибіотики. Саме ними лікують запалення вимені, яке рано чи пізно вражає кожну дійну корову. Звісно, такого не може бути, щоб одночасно захворіла вся череда – але молоко від однієї хворої корівки надходить до загальної цистерни. На жаль, окремих цистерн для дітей ще не зробили.

Крім того, корів щеплять, аби вони не хворіли – вакцини теж потрапляють у молоко. Молодняк для швидшого підростання підгодовують гормональними препаратами. Куди вони йдуть? Усе туди ж – у молочне русло.

ПРОЦІДЖЕНЕ КОРИСНІШЕ, НІЖ ПАСТЕРИЗОВАНЕ


Також не повинно бути в натуральному молоці замінника молочного жиру. Однак до сметани, сирних виробів, м’яких сирів виробник додає його, не особливо соромлячись. І навіть, упевнена, незважаючи на те, що молоко, насамперед, призначене для дітей. Використання фейкового (несправжнього) молочного жиру значно знижує собівартість молока і збільшує прибуток виробника. Замінник такого жиру коштує дешево (його роблять з кокосового або пальмового масла), а ось оригінал, знятий із незбираного коров’ячого молока, давно став дефіцитним і дорогим товаром.

У будь-якому молочному продукті, і насамперед – у твердому сирі, можна виявити такий компонент, як соєвий білок. Причому не обов’язково сировиною для його виготовлення була генно-модифікована соя. Значок «Без ГМО» – слабка надія, що виробники не набрехали вам у часи економічного виживання.

Ну, і про антибактеріальну обробку молока. Аби уникнути масових інфекційних спалахів, на фабриках мусять його пастеризувати – після цієї процедури напій втрачає значний відсоток своїх корисних властивостей.

– Під час пастеризації діють високими температурами. Це вбиває 90 відсотків мікроорганізмів, які є в молоці, – пояснює лікар Копівський. – Але через це паралельно руйнуються майже всі вітаміни й частина амінокислот. Те саме стосується так званого відновленого молока, яке отримують з молочного порошку. При виготовленні сухого молока (передбачає дію гарячого повітря) деякі білкові молекули змінюють свій склад, а вітаміни зникають.

Як підсумок: молоко зберігає всі свої цілющі й живущі властивості як для дітей, так і для дорослих лише після одного виду обробки – старого, як світ, архаїчного, але абсолютно безнаслідкового – проціджування його, щойно видоєного в домашніх умовах, через марлечку.

ДО ТЕМИ

УРА! МАНКИ СЬОГОДНІ НЕ БУДЕ!

У деяких культурах (наприклад, у Китаї, Японії і на островах Полінезії) молоко не вживають через те, що організм більшості представників монголоїдної раси не здатний його засвоїти. Причиною є генетично обумовлена неможливість перетравлення однієї зі складових частин молока – лактози. (Від редакції: можемо тільки уявити собі, як українські діти заздрять полінезійським, бо тих не змушують «топтати» ненависну манку на молоці). До речі, організми не всіх європейців засвоюють молоко, а лише 75 – 80 відсотків. На противагу китайціям чи японцям, багато людей Середньої та Північної Європи й частково Африки споживають молоко як один з основних продуктів і в дорослому віці, після періоду годування груддю (на відміну від інших ссавців). Для порівняння: лише два відсотки дорослих китайців п’є цей природний напій.

ЦІКАВІ ФАКТИ

ЗАГАДКА: ЧИМ МОЛОКО СХОЖЕ НА ШАМПАНСЬКЕ?

Поки ви міркуєте, розповімо дещо цікаве про цей продукт.

Температура замерзання молока – стала величина й дорівнює -0,555°C. Розведення молока водою приводить до підвищення температури замерзання.

Найбільш близьким за амінокислотним складом до материнського є козяче молоко. Сире від кізки менш небезпечне, тому що кози стійкіші до захворювань, ніж корови.

У країнах Центральної Європи слово «молоко» означає лише «коров’яче». Бо іншого там просто не визнають! Ні козячого, ні кобилячого, ні пташиного (жарт).

У країнах Сходу дуже поширене верблюже молоко. З нього готують не лише сир, сметану й масло, а навіть і… какао. Серед корисних властивостей верблюжого молока – протистояння таким хронічних непоборним захворюванням, як алергія.

Характерною особливістю овечого молока є те, що при глибокому заморожуванні – до чотирьох місяців воно не втрачає своїх цінних властивостей. Його білок перетравлюється в організмі людини на 99,1 відсотка, тоді як коров’ячого – на 92,6.

А ось і розгадка головоломки від відділу «Здоров’я» нашої газети. В молоці, крім усіляких вітамінів та імуноглобулінів, є і… вуглекислий газ. В цьому і полягає схожість зі святковим напоєм, з яким студенти святкують закінчення сесії, а викладачі – захист дисертації.

Оксана КОВТОНЮК, «Освіта України» № 1

Категорія: Школярам | Додав: 01122011 | Теги: Здоров'я
Переглядів: 949 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]