Сайт учителя математики Євтух Т.А.
Головна » Файли » Батьківські університети » Школярам

Способи похвали дитини без слова «приголомшливо»
23.12.2017, 21:22

Способи похвали дитини без слова «приголомшливо»

Часто можна зіштовхнутися з такими ситуаціями: маленька дитина спритно з'їжджає з гірки, а батько, який стояв поруч, говорить їй: «Це було чудово!» Або, наприклад, школяр показує матері малюнок, який він намалював, а мати йому каже: «Ти геніальний художник!»Або після виступу на шкільній сцені вчитель говорить дітям, що вони зіграли« приголомшливо».

Батьки так зловживають оціночними словами, такими як «приголомшливо», «дивовижно» й т. ін., вихваляючи дитину, що ці слова вже практично нічого не значать. Батьки відчувають тиск: вони бачать, як інші батьки хвалять своїх дітей, і відчувають себе зобов'язаними хвалити свою дитину не менше. Зрештою, у цьому немає нічого поганого, чи не так?

Насправді, прагнучи зміцнити самооцінку дитини, батьки домагаються протилежного ефекту. Дослідження показують, що надмірна похвала шкодить дітям - робить їх невпевненими в собі, менш стійкими та не здатними справлятися з труднощами. Батьки можуть зробити дитину залежною від похвали. У такому випадку вона завжди шукає від тих, хто її оточує, підтвердження своєї цінності й похвали. Тому батьки повинні припинити називати дитину «дивною», «приголомшливою» й т. ін. Хвалити дитину потрібно так, щоб підвищити її самооцінку, ініціативність і самостійність.

Цінуйте унікальність дитини

Діти, особливо підлітки, найбільше потребують того, щоб їх сприймали як особистостей і приймали їх особливості. Вони не хочуть, щоб їх вважали найкращими - вони хочуть, щоб їх вважали особливими. Їм не подобається, коли батьки порівнюють їх з іншими, наприклад, кажуть: «Ти найкрасивіша в класі» або «Ти - найкращий гравець у команді».

Такі порівняння дають підлітку сигнал про те, що його оцінюють, виходячи з його дій, а не власних рис. Підліток може почати бачити в однолітках суперників, а не друзів. Розглянемо кілька способів похвалити дитину так, щоб відзначити її унікальність і дати їй зрозуміти, що ви її приймаєте:

1. Говоріть дитині про те, що особливе в роботі, яку вона зробила: «Тобі вдалося намалювати щасливе обличчя на цьому малюнку», «Я бачу, ти використовував багато прикметників у творі», «Я бачу, ти слухаєш плеєр, щоб розслабитися перед тренуванням».

2. Переконайте дитину в тому, що вона не зобов'язана думати так, як ви: «Я не згоден з цими словами. Я радий, що у нас можуть бути різні думки, і ми можемо ділитися ними».

3. Переконайте дитину в тому, що ви любите її безумовно: «Ти - єдиний в усьому світі, і мені дуже пощастило, що ти є в моєму житті».

4. Зробіть акцент на унікальних особливостях дитини: «Ця зелена сукня так добре поєднується з твоїм рудим волоссям!»

5. Проявіть прийняття: «Я люблю тебе таким, який ти є».

6. Визнайте цінність унікальних якостей дитини: «У твоєму творі відчуваються твої думки», «Коли ти носиш таку зачіску, ти дійсно заявляєш про себе».

Визнайте старання дитини

Коли батьки хвалять дитину за докладені зусилля, вони розвивають у ній гнучкість. Це, у свою чергу, сприяє успіху дитини в житті. Батьки повинні орієнтуватися не на результат ( «Ти намалював прекрасну картину»), а на процес ( «Ти витратив багато часу й виявив велике терпіння, коли малював картину»). Розглянемо кілька способів, як проявити визнання у ставленні до дитини:

7. Визнайте, що дитина напружено попрацювала: «Я бачу, як багато зусиль ти доклала, щоб написати твір. Це відразу видно».

8. Покажіть, що позитивний результат пов'язаний із зусиллями дитини: «Ти став краще грати у футбол. Регулярні тренування дали результат!»

9. Визнайте старання дитини, навіть якщо вони не позначені успіхом: «Добре, що ти спробував сам почистити клітку хом'яка. Нічого, що зчинився невеличкий безлад».

10. Відзначте прогрес дитини: «У минулому році ти ненавиділа писати вірші, а зараз тобі подобається», «Пам'ятаєш, як у четвертому класі ти не могла навчитися ділити числа? Зараз це для тебе дрібниці».

11. Відзначте, скільки часу дитина витратила на виконання завдання: «Ти виконала багато завдань. Це зайняло не одну годину!»

12. Цінуйте зусилля, а не результат: «Ти працював над завданням кілька днів. Важливий твій труд, а не висока оцінка».

13. Підтримуйте дитину, коли вона працює, а не тільки тоді, коли робота вже виконана: «Ти така зосереджена»; «Сьогодні ти працюєш розсудливо».

Хваліть дитину, а не себе

Багато батьків потрапляють у пастку, помічаючи в дитині продовження себе. Вони цінують досягнення дитини як свої власні, і поразки дитини так само погано відбиваються на них. Щоб побачити дитину як окрему унікальну особистість, батьки повинні бути впевнені в собі. Такі батьки хвалять дитину, щоб сприяти її розвитку, а не тільки мотивувати до досягнень. Розглянемо кілька способів хвалити дитину, а не себе:

14. Прислухайтеся до почуттів дитини: замість того, щоб занадто часто говорити «Я пишаюся тобою», краще скажіть: «Мабуть, ти радий своєму досягненню».

15. Запитуйте дитину: «Як твої справи?», «Як ти думаєш, ти добре виконала завдання?»

16. Ставте запитання про те, чим займається дитина: «Що ви зараз вивчаєте з математики?», «Який твір вам задали?» і т. ін.

17. Визнайте сильні сторони дитини: «У тебе добре виходить писати твори. Не всім це вдається »,« Ти добре розбираєшся в комп'ютерах».

18. Навчіть дитину піклуватися про себе: «Ти стільки часу виконуєш завдання. Чому ти не хочеш покататися на велосипеді?»

Не навішуйте ярлики, сприймайте дитину реально

Батьки часто піддаються спокусі похвалити те, що робить дитина. Вони постійно вживають оціночні слова: прекрасний, чудовий, дивовижний і т. ін.

Деякі діти звикають до таких лестощів і стають залежними від компліментів. Робота, яку вони виконують, втрачає сенс, тому що все, до чого вони прагнуть - це похвала.

У дівчаток часто розвивається залежність від похвали за їх зовнішність. Якщо батьки акцентують увагу на зовнішності доньки, вона починає помилково думати, що краса, а не розум чи наполеглива праця, є ключем до щастя й життєвого успіху. Розглянемо кілька способів хвалити дитину, не розвиваючи в неї залежність від компліментів:

19. Дозвольте дитині самій оцінити свою роботу. Коли дитина запитає: «Мамо, тобі подобається мій малюнок?», запитайте її у відповідь: «Що ти сама про нього думаєш?»

20. Говоріть про конкретні факти. Замість фрази «Ти завжди такий добрий», скажіть: «Я бачив, як ти поділився іграшками з хлопчиком у пісочниці»

21. Дотримуйтеся принципу «чим менше, тим краще». Як стверджують психологи, сучасні молоді люди потребують похвали й управління. Тому не варто робити занадто багато компліментів дитині, щоб у реальному житті вона не відчувала розчарування.

22. Будьте щирі. Навіть маленька дитина може розрізнити, коли батьки хвалять її щиро, а коли - ні. Фальшиві компліменти змушують дитину сумніватися в щирості батьків.

23. Описуйте поведінку дитини, висловлюючи їй похвалу: «Ти виніс сміття без нагадування», «Ти охайно поклав коробки» й т. ін.

24. Заохочуйте ініціативу й самостійність дитини: «Коли ти прибереш у кімнаті - після уроків чи завтра вранці?»; «Ти хочеш займатися футболом чи ходити в музичну школу? Вибери сам, я довіряю твоєму рішенню».

25. Висловлюйте дитині свою вдячність: «Дякую, що доглянув за молодшим братом, коли я говорила по телефону», «Ти так відповідально ставишся до уроків, що мені нема про що турбуватися».

26. Проявляйте співчуття: «Я знаю, як важко вчити іноземну мову. Коли я вчилася в школі, у мене йшли години на те, щоб вивчити нові англійські слова »; «Волейбол не дається легко. У твоєму віці я не могла перекинути м'яч через сітку».

27. Проявляйте безумовну любов. Дітям не потрібна постійна похвала, щоб почуватися добре. Але вони потребують того, щоб ви любили їх такими, якими вони є.

Категорія: Школярам | Додав: 01122011 | Теги: Способи похвали дитини без слова «п
Переглядів: 500 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]